Fizjoterapeuta uroginekologiczny: jak wygląda wizyta?

Zapewne nikomu nie trzeba wyjaśniać czym zajmuje się fizjoterapia — to raczej powszechnie znane pojęcie. Znacznie mniej osób wie, jakimi obszarami zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Ta dziedzina fizjoterapii często jest wybawieniem w dolegliwościach układu moczowo-płciowego – w jej zakres wchodzi bowiem profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie schorzeń związanych z nieprawidłowościami występującymi w obrębie miednicy. 


Fizjoterapia uroginekologiczna: co to jest?


Fizjoterapia uroginekologiczna jest stosunkowo nową dziedziną fizjoterapii, która skupia się na możliwych dysfunkcjach mięśni dna miednicy i przeznaczona jest głównie dla kobiet. 
Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?


Wiadomo więc już co to jest fizjoterapia uroginekologiczna. Jak z kolei wygląda fizjoterapia uroginekologiczna i czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta tej specjalizacji? Terapia ma na celu naukę świadomości ciała oraz utrwalenie przy tym odpowiednich nawyków i wzorców ruchowych. Opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach, terapii manualnej, pracy z oddechem.
Jak wygląda lista problemów, w których fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc? Specjalista ten pomoże w następujących przypadkach:


●    nietrzymanie moczu;
●    bolesne miesiączkowanie;
●    dysfunkcje seksualne;
●    przygotowanie do porodu;
●    powrót do formy już po porodzie;
●    profilaktyka dysfunkcji dna miednicy;
●    obniżenie narządów rodnych;
●    endometrioza;
●    przygotowanie do operacji uroginekologicznej i rehabilitacja po takiej operacji;
●    bóle w obrębie miednicy i kręgosłupa;
oraz wielu innych. 


Fizjoterapia uroginekologiczna: jak wygląda wizyta?


Znamy już ogólny zarys tego, co to jest fizjoterapia uroginekologiczna, pozostaje jednak pytanie o to, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Na pierwszą wizytę, która jest wizytą diagnostyczną, składa się zazwyczaj wywiad i badanie. Pytania w wywiadzie są dość intymne, ale niezwykle ważne dla dokładnego określenia stanu zdrowia oraz funkcjonowania ciała i organizmu pacjentki.
Po wywiadzie terapeuta może poprosić o rozebranie się do bielizny, by możliwe było ocenienie postawy, napięcia ciała oraz wykonanie podstawowych testów. Na pierwszej lub drugiej wizycie potrzebna jest również analiza pracy mięśni dna miednicy. Jest to badanie palpacyjne lub z pomocą wziernika ginekologicznego– przeprowadza się je przez pochwę lub odbyt. Odbywa się ono na leżance, w spódniczce ginekologicznej. 
Fizjoterapia uroginekologiczna: jak się przygotować?
Kwestią, która przysparza wiele pytań jest przygotowanie do wizyty. Jak się zatem przygotować do fizjoterapii uroginekologicznej? Nie jest potrzebne tu nic szczególnie skomplikowanego. Trzeba być przygotowanym, jak zostało to opisane wyżej, na rozebranie się do bielizny i w dalszej kolejności wewnętrzne badanie palpacyjne. Warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną, jeśli taką posiadamy. Dobrym pomysłem jest spisanie wszystkich nurtujących nas pytań,  które chcielibyśmy zadać terapeucie na wizycie. Takie przygotowanie wystarczy, by wizyta przebiegła w swobodnej atmosferze.

Wróc do wszystkich postów