Aparat ortodontyczny estetyczny – wady i zalety

Obecny postęp pozwala na komfortowe i dyskretne leczenie wad zgryzu. Estetyczny aparat ortodontyczny to jedna z dostępnych możliwości dających właśnie takie efekty. Wady i zalety tego rozwiązania to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień podczas wizyty u specjalisty. Kiedy warto rozważyć aparat estetyczny? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przekonajmy się, co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się skorzystać z tej nowoczesnej formy leczenia.

Aparat ortodontyczny – rodzaje 

Współczesne leczenie ortodontyczne znacznie różni się od tego, które pamiętamy sprzed wielu lat. Oczywiście nadal są tzw. aparaty zdejmowane i stałe. Te pierwsze, potocznie zwane również ruchomymi, stworzone zostały głównie z myślą o młodszych pacjentach, których łuki zębowe nadal się formują. Istnieje spory wachlarz rozwiązań, które powstały w ramach aparatów stałych, czyli takich, które zostają przytwierdzone do zębów. Oprócz tradycyjnych aparatów metalowych, obecny rynek oferuje pacjentom możliwość leczenia aparatem estetyczny. Do wyboru mamy:

Ciekawym rozwiązaniem jest również aparat lingwalny, który mocowany jest od wewnętrznej strony łuku zębowego, co sprawia, że jest najbardziej dyskretnym wśród dostępnych aparatów ortodontycznych.

Dla kogo aparat ortodontyczny estetyczny?

Dzisiejszy rozwój technologiczny pozwala zapewnić pacjentom nie tylko wysoką skuteczność leczenia ortodontycznego, ale też i zadbać o aspekt wizualny. Tak powstał aparat ortodontyczny estetyczny – jako odpowiedź na potrzeby tych osób, które uważają, że klasyczny aparat zmniejsza atrakcyjność i może obniżać samoocenę. Nierzadko na ten rodzaj leczenia decydują się osoby, które dbają o swój wizerunek ze względu na karierę, np. zajmowanie wysokiego stanowiska czy wykonywanie prestiżowych zawodów. Aparat estetyczny jest zatem polecany każdemu, komu zależy na dyskrecji leczenia.

Aparat ortodontyczny estetyczny a cena

Jeśli zależy nam na aspekcie wizualnym, to warto rozważyć aparat ortodontyczny estetyczny. Cena, z którą musimy się liczyć w tym przypadku nieco wzrasta ze względu na wykorzystanie droższych materiałów. Niewątpliwie na wyższą cenę, z jaką wiąże się estetyczny aparat ortodontyczny, wpływa jego kluczowa cecha, czyli mniejsza widoczność. Inwestycja w ten rodzaj aparatu, to koszt rzędu 3500 zł za jeden łuk, choć cena ta może się nieznacznie wahać. 

Aparat ortodontyczny estetyczny — jakie ma wady i zalety?

Tak samo jak aparat metalowy, również aparat estetyczny posiada zalety i wady. Jednym z jego najważniejszych plusów jest to, że zapewnia dużą estetykę leczenia w porównaniu ze zwykłymi aparatami ze stali nierdzewnej, co może znacząco wpłynąć na komfort noszenia i pewność siebie pacjenta. Aparat estetyczny jest równie skuteczny i trwały, co metalowy – nie trzeba się więc martwić o jego wytrzymałość. Natomiast minusem aparatów estetycznych jest za to nieco wyższy koszt leczenia niż w przypadku aparatów tradycyjnych. Dodatkowo aparat estetyczny może ulec przebarwieniu, dlatego zalecana jest większa ostrożność w spożywaniu pokarmów, które mogą wpływać na kolor ligatur. Niektórzy lekarze uważają też, że czas kuracji w przypadku aparatów tego typu może się wydłużyć w stosunku do aparatów metalowych.

Aparat ortodontyczny – czy warto?

Piękne, zdrowe zęby to nie tylko systematyczne wizyty u stomatologa, ale często również inwestycja w aparat ortodontyczny. Czy warto rozważyć leczenie ortodontyczne? To jedno z częściej pojawiających się pytań u specjalisty. Niemal zawsze odpowiedź będzie brzmiała: tak, zdecydowanie warto! Istnieje spora lista wskazań do tego, by zdecydować się na terapię ortodontyczną. Najczęściej kojarzoną korzyścią leczenia ortodontycznego jest piękny uśmiech, natomiast warto wiedzieć, że wady zgryzu są często przyczyną słabych, pękających zębów, wad wymowy czy bólu głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego. Wszystkie te bolączki nierzadko kończą się wraz z zakończeniem leczenia ortodontycznego. Co ciekawe, korekcja zgryzu może poprawić wygląd i symetrię twarzy.

 

Wróc do wszystkich postów