Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy to polisacharyd występujący naturalnie we wszystkich organizmach żywych, więc również w ludzkim ciele. Znaleźć go można na przykład w chrząstkach, strunach głosowych czy też w składzie płynów ustrojowych oraz jako budulec ścian naczyń krwionośnych. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się jednak w skórze, gdzie występuje w postaci hialuronianu sodu.

Z wiekiem jego ilość w skórze spada, przez co może ona tracić swoją zdolność wiązania wody. Sprężysta, napięta i odpowiednio nawodniona kiedyś skóra pokrywa się wtedy zmarszczkami, staje się sucha, a regeneracja zajmuje jej więcej czasu. Dlatego kwas hialuronowy używany jest jako swego rodzaju wypełniacz, który poprawia jędrność skóry. Pojawia się jednak pytanie, czy dzięki naturalnemu występowaniu i zaletom kwas hialuronowy jest zdrowy?

 

Kwas hialuronowy: jakie są jego zastosowania?


Kwas hialuronowy jest wykorzystywany w wielu dziedzinach — od okulistyki, przez reumatologię, po ginekologię. Związek ten jest oczywiście powszechnie stosowany również w dermatologii i kosmetyce. Można go spotkać zarówno w składzie wielu kosmetyków codziennego użytku, jak i jako środek stosowany przez medycynę estetyczną.

Warto w tym miejscu podkreślić, że sposób zastosowania kwasu hialuronowego zależny jest od jego typu. Wyróżnia się dwa rodzaje kwasu hialuronowego:


Spośród tych dwóch rodzajów kwasu hialuronowego, stosowanie nieusieciowionego wiąże się z o wiele mniejszym i raczej marginalnym ryzykiem wpływu na zdrowie. Kwas hialuronowy usieciowiony występuje natomiast w postaci żelu, który w miejscach użycia, takich jak usta lub policzki, utrzymuje się około roku. W niektórych przypadkach, w zależności od konkretnej sytuacji i miejsca aplikacji czas ten może wydłużyć się nawet do 10 lat. W obu przypadkach ważne jest jednak, by zastosować kwas hialuronowy dobrej jakości. Dodatkowo, w przypadku wprowadzania go do organizmu podczas zabiegu, istotne jest, by został on przeprowadzony był przez profesjonalistę.

 

Kwas hialuronowy czy jest bezpieczny?


Wiadomo już czym jest kwas hialuronowy i jakie ma zastosowanie, ale czy jest całkowicie bezpieczny? Odpowiedź brzmi: tak. Jest to bezpieczny preparat, a zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są neutralne dla zdrowia. Z kolei właściwości tej substancji pozwalają na poprawę lub całkowite usunięcie mankamentów związanych m.in. ze starzeniem się skóry.

Po samym zabiegu medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego można czasami zaobserwować skutki uboczne, takie jak np.: zaczerwieniona i sucha skóra, lekki obrzęk, dyskomfort, świąd. Zwykle ustępują one w ciągu jednego dnia. Natomiast w przypadku, gdy dojdzie do nieprawidłowej iniekcji preparatu, istnieje możliwość natychmiastowej jej korekty przy pomocy hialuronidazy. Reakcje alergiczne na kwas hialuronowy również są bardzo rzadkie.

 

Czy kwas hialuronowy może być szkodliwy?


Kwas hialuronowy jako preparat używany w różnych dziedzinach produkuje się z bakterii, a otrzymuje się go poprzez fermentację bakteryjną. Jest to bezpieczny i nieszkodliwy sposób, preparat należy jedynie odpowiednio oczyścić z bakterii, które go wyprodukowały. Potencjalna szkodliwość kwasu hialuronowego określa proces jego powstawania, technika podania oraz reakcja na skórę. Odpowiednie wykonanie zabiegu oraz preparat dobrej jakości zapewnią bezpieczeństwo i nieszkodliwość kwasu hialuronowego. 

Wróc do wszystkich postów