Ile po wyrwaniu zęba można założyć implant

Wiele osób zastanawia się po jakim czasie od wyrwania zęba można wstawić implant, aby jak najszybciej uzupełnić braki w jamie ustnej i znów móc cieszyć się pełnym uzębieniem. Niewątpliwie warto to wiedzieć, jeśli chcemy uniknąć negatywnego wpływu ekstrakcji zęba na nasze zdrowie i pewność siebie. O czym jeszcze należy pamiętać w tym temacie? Sprawdźmy!


Czym jest implant zębowy?


To sztuczna forma, kształtem przypominająca niewielką śrubę, która zastępuje korzeń usuniętego zęba, co umożliwia uzupełnienie braków w jamie ustnej. Implant po wyrwaniu zęba wszczepiany jest w miejsce po ekstrakcji i stanowi podstawę, na której można osadzić i zamontować ceramiczną koronę, imitującą prawdziwy ząb. Co ważne, korony na implantach wyglądają bardzo dyskretnie, ponieważ ich wygląd i odcień dopasowywany jest do naturalnej barwy pozostałych zębów. Konstrukcja ta wykonana jest z tlenku cyrkonu.

 

Kiedy wszczepić implant po usunięciu zęba?


Warto wiedzieć, że ekstrakcja zęba to zabieg, który nie jest obojętny dla naszego organizmu. Braki w jamie ustnej przekładają się nie tylko na aspekt wizualny, ale mogą także powodować rozchwianie lub migrowanie zębów. Z tego też powodu odpowiedź na pytanie „kiedy implant po usunięciu zęba?” często brzmi: jak najszybciej, jeśli nie ma przeciwwskazań. Zabieg, w którym specjalista mocuje implant tuż po usunięciu zęba, na tej samej wizycie, to implantacja natychmiastowa – taka też jest najczęściej polecana. Warunkiem do jej przeprowadzenia jest m.in. prawidłowa wielkość wyrostka zębodołowego, brak potrzeby uzupełniania go odpowiednim materiałem kościozastępczym i brak stanu zapalnego. Jeśli z różnych powodów decyzja o wszczepieniu implantu zostanie odłożona, warto wówczas rozważyć implantację wczesną, wykonywaną w czasie od 8 do 12 tygodni po ekstrakcji. Gdy mamy do czynienia z terminem dłuższym niż 3 miesiące od utraty zęba, mówimy o implantacji późnej. Oczywiście to, po jakim czasie od wyrwania zęba można wstawić implant jest kwestią indywidualną, zależną od kilku czynników i ustalaną wraz ze specjalistą podczas wizyty. Trzeba jednak pamiętać, że im później zdecydujemy się na uzupełnienie braków w uzębieniu, tym bardziej skomplikowana i kosztowna może być to procedura.

 

Implant po usunięciu zęba – ile trwa zabieg?


Czas, który musimy poświęcić na to, by zamocować implant po wyrwaniu zęba, to średnio od pół godziny do dwóch godzin podczas jednego zabiegu. Długość wizyty może się różnić w zależności od tego, ile wszczepów planujemy wykonać. Trzeba jednak pamiętać, że założenie korony możliwe jest zwykle wtedy, kiedy implant po usunięciu zęba się przyjmie i zrośnie z kością. W praktyce oznacza to wydłużenie całego procesu uzupełniania braków w jamie ustnej i konieczność odczekania od 2 do 4 miesięcy.

 

Czy założenie implantu jest bolesne?


Często pacjenci czują się sparaliżowani na samą myśl o zabiegu, uważając, że cała procedura może powodować ból. Na szczęście wszczepianie implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i zapewnia pacjentowi komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze, że po implantacji może pojawić się tkliwość czy obrzęk. Nie jest to jednak powód do obaw, a specjalista z pewnością poinformuje nas o tym przed zabiegiem i doradzi, jak uporać się z takimi objawami.

 

Ile kosztuje implant po usunięciu zęba?


Chcąc założyć implant po wyrwaniu zęba, musimy liczyć się z inwestycją rzędu 2000-4000 zł za pojedyncze wszczepienie. Ceny mogą się różnić w zależności od wyboru gabinetu czy materiału, z którego wykonano implant. Kwoty te mogą wydawać się wysokie, jednak należy pamiętać, że implant założony po usunięciu zęba to inwestycja na długie lata, dlatego warto wybrać zaufane miejsce i optymalne rozwiązanie dla naszego zdrowia i komfortu.

Wróc do wszystkich postów