Poluzowany implant zęba. Jak trwałe są implanty?

W ostatnich latach wszczepienie implantu zęba stało się bardzo popularnym zabiegiem stosowanym w ramach uzupełnienia braków w uzębieniu. Zalecany przez wielu lekarzy implant zęba jest uznawany za najbardziej efektywny, jak i bezpieczny zabieg poprawiający wygląd i kształt szczęki. Implanty zębów cechują się niezwykłą wytrzymałością wynikającą z materiału, z jakiego są wykonane, a samo leczenie przebiega w sposób sprawny i możliwie jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Samo zagadnienie rodzi jednak wiele pytań, takich jak „czy implant zęba może wypaść?”, „jak długo wytrzymują implanty zębów”, a także „jak należy o nie dbać, by zostały z nami jak najdłużej?”

Implant zęba – co warto wiedzieć?

Implant zęba składa się z gwintowanej „śrubki” wykonanej ze stopu tytanu, której zadaniem jest solidne scalenie się z kością zwane osteointegracją. Oznacza to, że zastępuje dawny korzeń zęba i przenosi siłę żucia bezpośrednio na kość. Samo wszczepienie jest bezbolesne, gdyż osoby otrzymują miejscowe znieczulenie podczas zabiegu. Dzięki temu całość przebiega w sposób komfortowy dla pacjenta.

Jak długo wytrzymują implanty zębów?

Przede wszystkim nie można zapomnieć, że implanty nigdy nie będą tak trwałe jak nasze naturalne zęby – to jedynie proteza. Żeby odpowiedzieć na pytanie – ile wytrzymuje implant zęba – należy wziąć pod uwagę kilka czynników, często powiązanych z naszymi uwarunkowaniami anatomicznymi, ogólną jakością zdrowia pacjenta, a także utrzymywaniem wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. Do tego trzeba pilnie stosować się do zaleceń stomatologów i higienistek, żebyśmy nie martwili się złym stanem implantów po niedługim czasie. Ile wytrzymuje implant zęba? U osób leczonych stomatologicznie okres żywotności implantu zęba trwa minimum 10 lat, jednak implanty są zakładane z myślą o jak najdłuższej trwałości. U niektórych pacjentów implanty funkcjonują nawet 30 lat.

Czy implant zęba może wypaść?

Profesjonaliści zajmujący się zabiegiem implantologicznym zakładają niemalże stuprocentową pewność zrealizowanej usługi. Jednak zdarzają się przypadki, kiedy pacjent zauważy ruszający się implant zęba. Od czego to zależy? Przede wszystkim od tego, czy dana osoba utrzymuje wysoką higienę jamy ustnej zgodnie z radami udzielanymi przez stomatologów. O implant zęba trzeba dbać tak samo jak o swoje naturalne uzębienie, dlatego powinno się je szczotkować przynajmniej kilka razy dziennie oraz stosować nici dentystyczne. Za odrzucenie implantu zębowego odpowiadają również złe nawyki u pacjentów w postaci palenia papierosów, które zwężają naczynia krwionośne odpowiedzialne za gojenie się tkanek wokół implantu.

Wypadający implant zęba – co zrobić?

Istotą jest proces osteointegracji, który jest odpowiedzialny za “połączenie” implantu z kością. Jeżeli się ze sobą nie połączą, istnieje ryzyko utraty implantu już po kilku tygodniach. Kluczowe jest, aby regularnie chodzić do lekarza, by mógł w porę zareagować na podejrzane zmiany i zastosować odpowiednie kroki. Na szczęście problem z wypadającym implantem zęba zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli coś takiego się jednak wydarzy, najlepiej umówić się na wizytę z dentystą mającym dużą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Istnieje bowiem możliwość ponownej implantacji, a tym samym odzyskania utraconego implantu.

Czy implanty zębów trzeba wymieniać?

Specjaliści z dziedziny implantologii dokładają wszelkich starań, by wymiana implantu zęba nie była konieczna. Implant jest na stałe zamontowany w kości i jeżeli nie pojawią się żadne czynniki zewnętrzne, na które nie mają wpływu ani pacjent, ani lekarz, implanty pozostaną w kości nawet po wypadnięciu wszystkich stałych zębów. Należy w tym miejscu podkreślić, że jest to w dużej mierze zależne od naszego podejścia pacjenta do higieny ustnej oraz od dobrze zaplanowanego leczenia.

 

Wróc do wszystkich postów