Recesja dziąseł a aparat ortodontyczny: co warto wiedzieć?

Recesja dziąseł a aparat ortodontyczny: jaka jest zależność?


Podłożem cofających się dziąseł może być wiele czynników. Ryzyko jego występowania wzrasta jednak wraz z wiekiem, od którego zależy także lokalizacja zmian. Zdarza się, że problem z recesją dziąseł pojawia się w trakcie lub po zakończeniu leczenia ortodontycznego. W takiej sytuacji główną przyczyną zazwyczaj jest niezdiagnozowany przed leczeniem ortodontycznym cienki biotyp dziąsła i kości, który związany jest z mniejszą odpornością na obciążenia mechaniczne oraz stany zapalne. 

Przyczyną może być również nieodpowiednia higiena jamy ustnej – noszenie aparatu na zębach w znacznym stopniu ją utrudnia, co wymaga szczególnej dbałości o ten aspekt. Często popełnianym błędem jest nieprawidłowo wykonywane szczotkowanie, np. szczoteczką o twardym włosiu zamiast miękkim, a także uszkadzanie dziąseł przez nieumiejętne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W efekcie dochodzi do uszkodzenia tkanki, która staje się podatna na infekcje i stany zapalne, co może przyczynić się do rozwoju recesji. 

 

Czy zapalenie dziąseł przy aparacie ortodontycznym to powód do zmartwienia?


Noszenie aparatu sprawia, że dziąsła stają się bardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i infekcje. Co więcej, nieusunięte przez złą higienę drobinki jedzenia mogą prowadzić do powstania i zalegania płytki nazębnej. Wszystko to przyczynia się do powstawania zapalenia dziąseł, objawiającego się podrażnieniem, zaczerwienieniem, obrzękiem oraz krwawieniem. Natomiast nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić nie tylko do recesji dziąseł, ale nawet do zapalenia przyzębia. Z tego powodu nie należy go ignorować. Kluczem do ominięcia tej choroby jest oczywiście odpowiednia i starannie wykonywana higiena jamy ustnej. Jednak w przypadku pojawienia się niepokojących objawów najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w szybkim zatrzymaniu zapalenia i uniknięciu przykrych skutków jego dalszego rozwoju.

 

Czy recesja dziąseł po aparacie ortodontycznym to częsty problem?


W czasie leczenia ortodontycznego bardzo ważnym elementem jest dbałość o higienę jamy ustnej. Jednak cofnięcie dziąseł może pojawić się także w przypadku dowargowego przesunięcia zębów. W takich przypadkach z pomocą przychodzi periodontolog, który specjalizuje się w chorobach dziąseł.

Recesja dziąseł po aparacie ortodontycznym jest więc realnym problemem, dlatego ze względu na mnogość czynników powodujących cofanie się dziąseł, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, warto rozważyć konsultację periodontologiczną. Dzięki właściwej diagnozie można bowiem zniwelować problemy związane z recesją jeszcze przed jej powstaniem.

 

Odsłonięte szyjki zębowe a aparat ortodontyczny – jak leczyć?


Odsłonięte szyjki zębowe zarówno po aparacie ortodontycznym, jak i w trakcie jego noszenia to powikłanie, którego nie należy bagatelizować. Podstawą leczenia, tak jak w innych przypadkach, jest oczywiście odpowiednia higiena. Poprawnie wykonywane szczotkowanie szczotką o miękkim włosiu, stosowanie specjalistycznych past do zębów oraz używanie dodatkowych przyrządów (nić dentystyczna, irygator, szczoteczki międzyzębowe) pomogą pozbyć się dolegliwości, które powodują odsłonięte szyjki zębowe po aparacie. Powstałe w wyniku recesji ubytki klinowe (ubytek szkliwa w okolicy przyszyjkowej) po odpowiednim przygotowaniu, można z powodzeniem wypełniać materiałami kompozytowymi. Z kolei samą recesję dziąseł leczy się zabiegami takimi jak np. przeszczep tkanki pobranej od pacjenta.

 

Chcesz umówić się do Ortodonty? Skorzystaj z formualrza

Wróc do wszystkich postów