Wosk na aparat ortodontyczny. Jak go używać?

Podczas noszenia stałego aparatu na zęby często narażeni jesteśmy na podrażnienia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Sposobem na zniwelowanie tej dolegliwości jest zastosowanie specjalnego wosku ortodontycznego. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób powinno się go używać.

Czym jest wosk ortodontyczny?

Podrażnienia oraz rany wewnątrz jamy ustnej to utrapienie każdej osoby decydującej się na korzystanie ze stałego aparatu ortodontycznego. Pierścienie, zamki czy zakończenia łuków ortodontycznych potrafią w bardzo skuteczny sposób uprzykrzyć życie. Na dolegliwości w szczególności narażeni są pacjenci, którzy dopiero rozpoczęli leczenie. Odpowiedzią dla osób zmagających się z tym problemem jest wosk ortodontyczny. Jego głównym składnikiem jest mikrokrystaliczny wosk. Zdarza się, że woski posiadają w swoim składzie również olej parafinowy lub wazelinę. Dodatkowo wosk ortodontyczny zwykle jest bezzapachowy i bezsmakowy, jednak dla bardziej wymagających pacjentów producenci przygotowali przeróżne warianty kolorystyczne oraz smakowe. Warto również w tym miejscu nadmienić, że wosk ortodontyczny to produkt całkowicie bezpieczny dla zdrowia i nie zawiera środków podrażniających czy uczulających, co zostało potwierdzone przez między innymi WHO (World Health Organization).

Wosk do aparatu ortodontycznego — jak go używać?

Wosk ortodontyczny zazwyczaj występuje w formie cienkich rulonów lub pasków, pakowanych w plastikowy pojemnik. Owe paski często podzielone są na części, co dodatkowo ułatwia używanie wosku. W jaki sposób więc odbywa się nakładanie wosku na aparat ortodontyczny? Aby z niego skorzystać należy oderwać końcówkę rulonu, uformować z niego kulkę, a następnie przykleić fragment wosku do części aparatu, która powoduje podrażnienia śluzówki jamy ustnej lub dziąseł. Takimi miejscami najczęściej okazują się zamki i końce drutów. Jeżeli kawałek wosku nie jest wystarczająco plastyczny należy zanurzyć go w ciepłej wodzie. Wosk ortodontyczny można stosować wiele razy dziennie bez obaw o konsekwencje zdrowotne. Zazwyczaj jednorazowa aplikacja wystarcza na kilka godzin. Jeżeli wosku jest dużo, można go odkleić. W innych przypadkach preparat bezproblemowo usuwa się podczas szczotkowania zębów. Po nałożeniu wosku na aparat ortodontyczny nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia i picia. Jego składniki używane są także w produktach spożywczych, a większość producentów zaznacza, że wosk mikrokrystaliczny jest naturalny i bezpieczny dla zdrowia.

Wosk na aparat ortodontyczny — gdzie kupić?

Nowi pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie ortodontyczne, zazwyczaj otrzymują preparat od specjalisty. Wosk ortodontyczny można kupić w każdej aptece, a także w specjalistycznych sklepach medycznych z akcesoriami do aparatów ortodontycznych. Zakup wosku to wydatek rzędu od 4 do 20 złotych za jedno opakowanie. Cena uzależniona jest od wariantu smakowego oraz kolorystycznego. Największą popularnością cieszą się woski o smaku mięty, jednak w sprzedaży dostępne są także produkty o znacznie bardziej zaskakujących smakach, na przykład cynamonu czy waty cukrowej.

 

Wróc do wszystkich postów